Вітаю Вас, Гість

Брейн-ринг "Україна - моя країна"

            Мета:   формувати усвідомлення власної ролі й значення у житті держави, причетність до європейського співтовариства, виховання інтелектуальної активності учнів, намагання бути першим, а також відповідальності за долю колективу; розвиток пам'яті, переключення уваги, розвитку процесів мислення; створення оптимальних умов для відтворення та узагальнення знань навчального матеріалу з історії України, розвиток зацікавленості учнів щодо предмету, до вивчення мовознавчих дисциплін.

           Правила проведення гри:     конкурс складається з трьох турів, у кожному з яких визначається чотири тематичні групи, що містять у своєму складі п'ять запитань, диференційованих за ступенем ускладнення.

Правила гри : у конкурсі беруть участь кілька команд 10-11 класів із 4 учасниками. Для відповідей на окрему групу запитань у кожному турі запрошується один учасник команди. Тематичні групи завдань І туру повідомляються безпосередньо перед початком гри (записуються на дошці, вивішуються на плакаті, тощо). Таким чином, учасники команд заздалегідь визначаються між собою, у якій тематичній групі І туру вони братимуть участь.

У II турі кожна з тематичних груп повідомляється окремо перед залученням учасників до гри.

У III турі підвищується складність: гравці виходять відповідати на запитання, не знаючи тематичних груп. Безпосередньо перед запитанням ведучий називає тематичну групу завдань.

У кожній тематичній групі визначено 5 запитань - від найпростішого до найскладнішого. За правильну відповідь на перше запитання учасник приносить команді 10балів, за друге-20, третє-30, четверте-40  і п'яте -50 балів   

 

      При проведенні гри ведучий зачитує запитання, а той представник кожної з команд, який має слушну відповідь,  піднімає флаєр команди.

Журі, до складу якого входять учителі-історики, допомагають ведучому при визначенні правильності / неправильності відповідей на можливі проблематичні запитання.

Секунданти — помічники  ведучого - фіксують кількість отриманих командою балів (записами на дошці, підняттям табличок із відповідними цифрами у вигляді табло тощо).

 

 

1. Древні народи

10. Вони завоювали Київ у 1238 році, поклавши край розквіту Київської Русі (Монголо-татари)

20. Геродот, перебуваючи у Ольвії вперше описав цей народ. Відомий цей народ курганами у степових районах Причорномор'я. У історичному музеї АН України зберігається пектораль, а також ідоли - баби. (Скіфи)

30. цей нгарод пронісся територією України, сіючи смерть і спустошення. їх ватажок - Атілла відомий світові під прізвиськом „Біч Божий" (Гуни )

 40. Ймення представника цього народу співзвучне з назвою відомої донецької марки. У IV столітті цей народ зруйнував Ольвію, а потім прийняв скіфську культуру і подався за Дунай (Сармати)

50. Цей народ, що жив на території України, був розбитий гунами, емігрував потім на Кавказ, де називався язигами. Дав початок осетинському народові. (Алани)

2.Київські князі.

10. Цей київський князь відомий своєю просвітницькою діяльністю, а тому й одержав прізвисько Мудрий (Ярослав)

20. Назвіть київського князя, якого у літописах його називають „віщим". Присвятив йому свою поему О.С.Пушкін (Олег)

30. Спочатку цей князь віддавав перевагу язичеству, а потім ввів Це на Русі, а у 1988 році святкували 1000-ліття Цього на Русі. Назвіть Це. Назвіть ймення князя. (Християнство, Володимир Великий)

40. Цей князь відомий тим, що з перервами він правив три рази 1054-1068, 1069-1073, 1077-1078 роки. Відомий тим, що так часто бував у Європі, що знав Німеччину краще ніж Русь. (Ізяслав)

50. Цей князь був одружений з англійською принцесою - Гітою, його донька Євфімія була одружена з королем угорським Коломаном. Він - автоор „Поученія дітям", відомий також предметом - символом самодержавства. (Володимир Мономах)

 

3. Україна у II світовій війні.

10. Так називалася найбільша на території України військово-адміністративна одиниця, яка включала більшість українських та частину білоруських земель, мала столицю у місті Ровно і була очолювана Еріхом Кохом (Рейхскомісаріат „Україна")

20. Саме так називалися під час війни частини міст у Західній України, куди зганялося єврейське населення для подальшого переселення до концтаборів для тотального винищення (Гетто)

30. Цей організатор партизанськрого руху в Україні дослужився до звання генерал-майора, був двічі Героєм Радянського Союзу, лідером чи не найчисельнішого загону радянських партизан в Україні. Написав книгу „ВІД Путивля до Карпат".(Сидір Ковпак)

40. Кому належать слова: „Після війни я відправлю українців хоч на фарш!"(Ганс Франк)

50. Так називалася окупована румунською армією територія України, яка включала Одеську область, а також частину Вінницької та Черкаської області (Трансністрія)

4. Державні діячі

10. Саме він розробив першу Конституцію ураїнської держави.(Пилип Орлик)

20. Цей державний та політичний діяч був активним борцем за національне визволення України: організатором боротьби проти більшовиків та денікінців. Після поразки емігрував за кордон, але 25 травня 1926 року був вбитий агентом НКВС Шварцбартом (Симон Петлюра)

30. З уїдливим гумором цей політик Української Центральної Ради так описав прагнення Тимчасового уряду обмежити територію майбутньої автономію України :

„Від однієї думки, що доне"цький вугіль, катеринославське залізо і харківська індустрія відніметься у них, вони до того розхвилювались, що виявили всю суть гладкого жадного націоналізму. Вони навіть науці своїй наплювати в лице і як нетактовне цуценя обштурнули від себе ногою, коли вона побігла до них із статистикою Російської Акдемії наук. Яка к лихій годині Академія наук, коли однімають Дарданели, вугіль, залізо, сіль?" (Винниченко)

40. Цей публіцист, історик, філософ та суспільний діяч, з 1864 року був приват-доцентом Київського університету Святого Володимира і очолював ліве крило Київського осередку Громади (М.Драгоманов)

 50. Цей , за словами канадця Субтельного „український єврей", був відданим виконавцем волі Сталіна і активним організатором спочатку воєнного комунізму, а пізніше грабіжницьких хлібозаготівель, які привели до голодомору (Лазар Каганович)

 

5. Історія Києва.

10. За легендою саме ці три князі заснували Київ (Кий, Щек, Хорив)

20. Цей район Києва був названий на честь селища, де зупинялися посли та купці й посилали у княже місто дари (Дарниця)

30. Цей район розміщений під княжим містом заселяли ремісники та торгові люди. Саме тут знаходиться Києво-Могилянська Академія та Контрактовий дім. (Поділ)

40. Місце , де зараз розташовано Ботанічний сад АН України, раніше відоме тим, що тут містився княжий зоопарк - клітки з дикими тваринами. Звідти й назва району (Звіринець)

50. На місці цього району новобудов раніше росли зарослі чорної тополі. (Осокорки)

6. Діла духовні

10. Саме так називали податок на утримання церкви. (Десятина)

20. Саме тут було підписано 5 жовтня 1596 року унію (Брест)

 30. Цей давньослов'янський бог у християнстві зайняв місце святого Іллі -пророка (Перун)

40. Духівництво в древній Русі ділилося на чорне та біле. А хто входив до білого духівництва, хто - до чорного (до білого - духівництво, яке не пострижено в монахи, а чорне - монахи)

50. Цей київський монастир було названо на честь урочища та озера довго був оплотом католицизму. Тут довго хазяйнували єзуїти (Видубицький монастир)

7. Козацькі гетьмани.

10. Саме під час його гетьманату було проведено Переяславську раду

(Богдан Хмельницький)

20. Саме цього гетьмана у Росії вважають зрадником Петра І. За його

гетьманування відбулася Північна війна. (Іван Мазепа)

30. Цього гетьмана було висунуто проросійською старшиною відразу

після того, як Петро І дізнався про перехід Мазепи на бік

шведів.(Самойлович)

40. У українській народній пісні згадується, що саме цей гетьман йде

попереду свіого війська (Іван Дорошенко)

50. Це був останній з ураїнських гетьманів, саме при ньому Катерина II

наказала зруйнувати Січ (Кирило Розумовський)

8. Козацькому роду нема переводу...

10. їх робили з липи або верби, завдовжки вони були 20 метрів,

завширшки 3-4 метри. (Чайки)

20. Так назився особливий список, до якого вносили козаків, які

перебували на державній службі (Реєстр)

30. Кожного дня о 12 годині, на Січі лунав гарматний постріл. А до чого

цей постріл закликав запорожців? (Скликав їх на обід)

 

40. Великий Луг, володіння запорізьких козаків, у 1954 році опинився на дні саме цього водосховища. (Каховського)

50. Саме цей князь вважається засновником Запорізької Січі (Дмитро Байда - Вишневецький)

9. Історична географія.

10. На території цього міста знаходилося селище Хаджибей, засноване татарами. Пізніше Осип де Рібас заснував тут місто, яке вже сталомістом-мільйонером. Назвіть це місто. (Одеса)

 20. Цей кримський курорт було названо на честь понтійського цара

МітридатаУІ Евпатора (Євпаторія)

 

30. Саме в цьому місті відбулася Чорна Рада (Ніжин)

 

40. З цього невеликого міста Сумської області вийшла ціла плеяда придворних композиторів та художників, серед яких Бортнянський, Березовський, Рокотов. Місто має давню історію, загублене серед брянських лісів. Звідси й назва міста. (Глухів)

50. Цей райцентр Вінницької області одержав назву на честь італійського міста. (Бар)

10. Отаманщина на території України

10. Цей затятий отаман — анархіст в 1919 році був справжнім уособленням влади на Катеринославщині, володів значними військовими силами і допомагав більшовицьким загонам Фрунзе штурмувати Крим (Нестор Махно)

20. Псевдонім цього отамана може створити хибне враження про його святість. Насправді цей селянський ватажок полтавського Подніпров'я був далеко не святим: був організатором єврейських погромів і кривавих розправ над поміщиками та більшовиками. (Ангел)

 30. Цей отаман, за характеристикою радянських спецслужб „хитрий український есер", контролював в часи громадянської війни територію Херсонщини. В час союзу з більшовиками його 12-тис. Сили називалися Шостою дивізією. Після розгрому більшовиками він втік від Махна. Але той його застрелив.(Отаман Григор'єв)

40. Цей отаман Київщини в 1919 році підтримував Директорію і був союзником під час наступу Української Галицької армії та петлюрівців проти більшовиків та Денікіна. Більше відомий під кольоровим прізвищем (Отаман „Зелений" він же Д.Терпило)

11. Жінки в історії України.

10. Вона була єдиною київською княгинею, яка стала відомою як державотворець. Першою з князів прийняла християнство. (Ольга)

 

 20. Згадуючи її, літописець згадує місто Путивль (Ярославна)

 

30. Вона стала героїнею дуже відомого серіалу, а вплив її на політику турецького султана був дуже значний (Роксолана)

 

40. На „Євангелії", яке ця донька Ярослава привезла до Франції коронувалося

не одне покоління французьких королів. А римські папи писали їй шанобливі

листи. (Анна Яролавівна)

50. Її  життя - гарний сценарій для бразильського серіалу. Побувавши два

рази заміжем вперше у історії Середньовіччя її долю вірішували 30 -тисячні

збори у П'яченці. На них було проклято її чоловіка Генріха Четвертого.

(Євпраксія)

12. Русь Древня

10. Саме цим промислом займалися бортники (Бджолярством)

20. Так на Русі називали підневільних людей ( Холопами)

30. Цей політичний орган, який часто згадують, коли описують Новгород, був і у Києві. Відомо, що саме на ньому кияни відкинули зазіхання на княжий престол Святолава у 1024 році (Віче)

40. Саме так на Русі називали синів священників, які не навчилися грамоти, а також збанкрутілих купців та осиротілих княжих дітей (Ізгої)

50. Ця древньоруська міра ваги була рівна 200 кг. Зараз про неї нагадує район Києва в районі Нивок (Берковець)