Вітаю Вас, Гість

Право на працю в Україні

 Мета:  розкрити зміст понять «трудові відносини», «право на працю»; формувати в учнів усвідомлення важливості права на працю в житті людини;  розвивати уміння мис­лити логічно, застосовувати на практиці здобуті знання та навички;        виховувати розуміння необхідності сумлінно­го ставлення до своїх обов'язків.

Методичне забезпечення та обладнання: опорний конспект,  Конституція України, Кодекс законів про працю; Закон України «Про опла­ту праці» , Закон України «Про зайнятість населення»,зразки резюме, відеоролики, комп'ютер.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

                                                         ХІД  УРОКУ

 

I. Організаційний момент

II.   Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Учні, застосовуючи метод «Мікрофон», висловлюють свої думки щодо таких питань:

  • Що ти розумієш під поняттям «право на працю»?
  • Яку професію ти б хотів обрати? Чому саме її?                                

III. Вивчення нового матеріал

 Учитель

У повсякденному житті працею називають будь-яку свідому діяльність людини, що спрямована на створення матеріальних чи духовних цінностей, задоволення потреб особи і суспільства. «Він працює», — так кажуть і про муляра, який будує школу, і про учня, який пише контрольну робо­ту.

      Право на працю є одним із найважливіших для людини, оскільки визначає загальні умови її життя у суспільстві, є основою її економічної самостійності.

 Конституція України гарантує забезпечення права на працю

Завдання:        Опрацюйте ст.43-45 КУ і дайте відповідь на запитання:

Чи дотримується право на працю в Україні згідно норм Конституції?                                  

 

1. Законодавство про трудові відносини

        Коли людина влаштовується на роботу, вона опиняється у сфері дії трудового права. Це галузь права, яка закріплює і регулює відносини між працівником і власником (або уповноваженим ним органом) у трудових відносинах. Відносини, що утворюються в процесі праці, називаються тру­довими. Такі відносини виникають між власником підприємства (устано­ви чи організації) та найманим працівником, який виконує певну роботу на цьому підприємстві. Індивідуальна робота, робота в сім'ї або на власній присадибній ділянці нормами трудового права не регулюється. Джерелами трудового права в нашій державі є Конституція України, Кодекс законів про працю України, закони України: «Про зайнятість населення», «Про по­рядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про від­пустки», «Про оплату праці», «Про охорону праці», Закон України «Про господарські товариства» та ін.

        Основою трудового законодавства України є Кодекс законів про пра­цю України (КЗпП). У ньому визначені основні трудові права й обов'язки працівників, регулюються питання трудового договору, нормування праці та її оплати, робочого часу та відпочинку, установлено умови праці жінок та неповнолітніх осіб, порядок розглядання індивідуальних трудових спорів і державного страхування та ін.

2. Де шукати роботу?

         Частіше за все люди намагаються заробити гроші, пропонуючи свої знання, уміння та навички або ж фізичну силу працедавцеві, що готовий платити гроші за виконання певної роботи. Роботу можна знайти само­стійно, через оголошення, за рекомендацією, також можна звернутися за допомогою до Державної служби зайнятості, яка займається працевлашту­ванням громадян.  

    Працевлаштування— система організаційних, соціальних і економічних заходів, які спрямовані на забезпечення трудової зайнятості на­селення.   

     Щоб знайти роботу необхідно обійти декілька фірм та агенцій; деякі з них запропонують скласти про себе резюме чи пройти співбесіду.

      Резюме— письмовий опис професійного шляху певної особи, який має створити у роботодавця позитивне уявлення щодо неї.

       Якщо резюме у більшості випадків допомагає першому  знайомству, то      співбесіда  — це вже детальніше особисте знайомство.  Мета співбесіди — виявити вашу компетентність і відповідність певній посаді.       Співбесіда — це завжди діалог, у роботодавця можна запитати про головні напрямки діяльності компанії, про свої службові обов'язки та режим роботи, можливості службового і професійного росту. Результати співбесіди повідомляються зазвичай у продовж тижня, якщо ваша кандидатура зацікавила роботодавця.

Завдання:    На  основі поданих резюме визначіть, чи зацікавили б вас як       роботодавця дані особи. Чому? (Робота и групах)

3.   Право на підприємницьку діяльність

Підприємницька діяльність— самостійна, систематична, на власний ри­зик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами госпо­дарювання (підприємцями) з метою одержання прибутку.

Підприємницьку діяльність можуть провадити як окремі люди (грома­дяни України, іноземці та особи без громадянства), не обмежені в правоздат­ності, так і їхні об'єднання на правах юридичної особи. Право на підприєм­ницьку діяльність закріплено в ст. 42 Конституції України і регулюється законами України «Про підприємництво».

    Ставши підприємцем, ви зможете наймати працівників на роботу, укладаючи з ними трудові угоди, і ці відносини будуть регулюватися за­конодавством про працю.

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

  1. Назвіть закони про працю, які діють у нашій державі.
  2. Що включає право на працю за Конституцією України?
  3. Як і де можна знайти роботу?
  4. Який нормативно-правовий документ гарантує право на працю?
  5. Які правовідносини називаються трудовими?
  6. Яким, на вашу думку, повинен бути сучасний підприємець?

V. Самостійна робота учнів,

Учитель пропонує обміркувати такі вислови:

  1. Праця породжує мудрість та чистоту. (Дені Дідро)
  2. Жити — означає працювати. Праця є життям людини. (Вольтєр)
  3. Праця пом'якшує горе. (Цицерон)

VI. Підсумки уроку

  1. Міні-дискусія щодо висловів, пропонованих для самостійної роботи учнів.
  2. Учитель разом з учнями робить висновок, що право на працю є од­ним із найважливіших для людини, оскільки визначає загальні умови її життя у суспільстві, являє собою основу її економічної самостійності.

VII. Домашнє завдання

  1. Опрацювати матеріал підручника.
  2. Скласти резюме .